Można być dumnym z braci Słowaków, że pojęli poważny krok w obronie wolności i zabezpieczyli się na przyszłość.


Na Słowacji prawo do płacenia gotówką za towary i usługi zostało zapisane w konstytucji.
Ma to zapobiec temu, by w przyszłości „cyfrowe euro” stało się wiążące.

Nowa poprawka, przyjęta w zeszłym tygodniu przy poparciu 111 posłów do PE, została złożona przez partię Tożsamość i Demokracja (Sme Rodina). Zmiana ma na celu legalną sekurytyzację płatności fizycznych i odrzucenie wiążącego cyfrowego euro.

„To bardzo ważne, że […] w przyszłości możemy bronić się przed wszelkimi rozkazami z zewnątrz, mówiącymi, że może być tylko cyfrowe euro i żadnych innych opcji płatności” – powiedział poseł Miloš Svrček, jeden z autorów projektu ustawy, podczas debaty parlamentarnej.


Propozycja Komisji Europejskiej dotycząca cyfrowego euro spodziewana jest 28 czerwca. Podobnie jak kryptowaluty, cyfrowe euro mogłoby być wykorzystywane do płatności cyfrowych, ale byłoby kontrolowane przez Europejski Bank Centralny.
Obie instytucje podkreślają jednak, że jest to jedynie dodatek, a nie zamiennik gotówki.

„Początkowo może być sprzedawany jako alternatywa, ale stopniowo okaże się, że może być tylko na wyłączność” – powiedział poseł liberałów Marián Viskupič o planach dotyczących cyfrowego euro. Ostrzegł, że doprowadzi to do „dożywotniej inwigilacji” ze strony EBC, nazywając to „marzeniem inżynierii społecznej”. 

Posłowie skrajnej prawicy powtórzyli groźby, że cyfrowe euro pociągnie za sobą „całkowitą utratę prywatności”.

Jednak w wielu miejscach obowiązek płatności gotówką został złagodzony.

Parlament przyjął również poprawkę złożoną przez Viskupiča, która daje sklepikarzom prawo do odmowy płatności gotówką z „uzasadnionych lub ogólnie ważnych powodów”.
Ma to na celu ochronę automatów obsługujących wyłącznie karty lub sklepikarzy obawiających się napadów.

Zmiana ta może oznaczać, że prawo do gotówki jest faktycznie słabsze niż dotychczas. 
Obecna ustawa o banku centralnym ograniczyła odmowę wypłaty gotówki do przyczyn „prawnych”. Ponadto zalecenie Komisji z 2010 r. stanowi, że odmowa wypłaty gotówki powinna być dozwolona tylko w „uzasadnionych” przypadkach, na przykład, gdy sprzedawca nie ma reszty.

https://exxpress.at/slowakei-will-keinen-digitalen-euro-bargeldzahlung-in-der-verfassung-verankert/

Uzupełnienie:

A więc w zeszłym tygodniu gazeta biznesowa Handelsblatt otrzymała projekt ustawy, który Komisja Europejska zamierza przedstawić opinii publicznej pod koniec miesiąca. Zawiera on ramowe warunki, na jakich cyfrowe euro ma uzyskać status prawnego środka płatniczego.

W każdym razie możemy założyć, że EBC, politycy i mainstreamowe media w najbliższych dniach i tygodniach ruszą do ofensywy i zrobią wszystko, aby cyfrowe euro było dla nas smaczne pod każdym względem.

Przede wszystkim wielokrotnie będzie podkreślane, że gotówka nie powinna być likwidowana, a nowa waluta będzie całkowicie bezpieczna, ponieważ jest wspierana przez bank centralny, który w przeciwieństwie do banków komercyjnych nie może zbankrutować.

Ale to nic innego jak ściema.

Jeśli chcemy wiedzieć, jak będzie wyglądała gotówka po wprowadzeniu cyfrowej waluty banku centralnego, powinniśmy zobaczyć do czego to doprowadziło w Nigerii. CBDC, E-Naira, jest w obiegu w największym uprzemysłowionym kraju Afryki od końca października 2021 r.

Ponieważ do tej pory tylko pół procenta populacji grało w niezbędny portfel na swoim telefonie komórkowym, rząd Nigerii bardzo pomógł w zniesieniu gotówki. Ograniczono wypłaty gotówki z bankomatów, pobierano wysokie opłaty z rachunków, unieważniono stare banknoty, a wprowadzane w pośpiechu nowe banknoty uznano za niemożliwe do dostarczenia. Ponadto wypłaty gotówki z rachunków rządowych zostały zakazane od 1 marca 2023 r.

Innymi słowy, rząd Nigerii wykorzystał każdą możliwą okazję, aby utrudnić swoim obywatelom dostęp do gotówki. Rezultatem były zamieszki, palenie oddziałów banków i operacje wojskowe, w wyniku których zginęli ludzie i zostali ranni.